Updated 9/02/2022

Кількість військ: 119,000 наземного контингенту – це нова цифра, яку назвав Міністр оборони України Олексій Рєзніков. Він не називав цифр морського та повітряного контингенту – нагадаємо, на момент 28 січня ця цифра від Міноборони була 21,000 (тільки контингенту ВМФ та ВПС РФ поряд з Україною). Також Резніков сказав, що Міноборони України не спостерігають у росіян ударних груп для повномасштабного наступу.

При цьому, наприклад, The New York Times повідомляли 4 лютого, що російські війська знаходяться на останніх етапах підготовки і скоро можуть бути готові швидко атакувати. Посилаються на джерела серед керівництва української армії. А вже 6 лютого Reuters повідомили, що на кордоні України зібрано 70% військ, які Росії потрібні, на думку Кремля, для нападу. Посилаються на двох американських чиновників, імен не називають.

Навчання: 3 лютого стартував перший етап спільних навчань Білорусі та РФ, які мають відбутися на 5 полігонах. Про це Міноборони РФ повідомило 2 лютого. Заявлені полігони, де мають: Доманівський, Гозький, Обуз-Ліснівський, Осиповичський та Брестський (від останнього – близько 50 км до українського кордону або близько 1 години або менше їзди.)

Перший триватиме до 9 лютого. Заявлені завдання: перекидання та створення угруповань військ у найкоротші терміни, перевірка готовності сил ППО. На другому етапі — з 10 по 20 лютого — розпочнуться ті самі спільні навчання «Союзна рішучість-2022». Заявлені завдання: відпрацювання припинення та відображення зовнішньої агресії, протидії тероризму, захист інтересів Союзної держави.

При цьому вже стало відомо, що це не єдині полігони — вони пройдуть ще як мінімум у Наровлянському районі. Принаймні, про це повідомляється в газеті Наровлянського району “Прип’ятська правда”. У ній з’явилося повідомлення місцевих жителів, що з 10 по 20 лютого «на окремих дільницях Наровлянського району проходитимуть спільні заходи збройних сил Республіки Білорусь і Російської Федерації». Більше інформації немає.

скріншот новини про навчання в газеті Наровлянського району «Прип’ятська правда»

Цікаво ще цей район — прямо на кордоні з Україною, а до Києва від нього всього 200 км. Більше того — зважаючи на все, це не єдиний не заявлений для цих навчань полігон у Білорусі, а також очевидці говорять про стягування військ у локації, на які ніхто не звертає уваги, також у Білорусі.

Ми вчиталися в прес-реліз від Міноборони РФ і звернули увагу, що крім відомих вже полігонів та аеродромів, у Міноборони пишуть, що навчання також пройдуть на «окремих ділянках місцевості, розташованих на території Республіки Білорусь». Так що навіть не причепишся. Наровля — це цілком окремий, цілком участок, цілком місцевості, і розташований на території Білорусі. Все чесно. Тільки турбує тепер, як багато таких «окремих ділянок місцевості» виявиться задіяними.

скріншот сайту Міноборони РФ

29 січня Міноборони РФ повідомило, що навчання Західному Військовому окрузі (ЗВО) закінчено і що вони повернулися до Ленінградської області війська на ППД (пункти постійної дислокації). Якщо подивитися на пізніші супутникові фотографії полігону в Ельні, наприклад – яка знаходиться в Західному військовому окрузі – можна побачити спорожнення, про яке писали i Conflict Intelligence Team (CIT i директор Rochan Consulting Конрад Музика (Konrad Muzyka). Але аналітики також закликають не розслаблятися — так, на думку CIT, ці війська поїхали не на ППД, а на південь, на позиції в Брянську область, ближче до України. Кирило Михайлов із CIT окремо зазначив, що ці навчання, про завершення яких заявили в Міноборони РФ, “нічого спільного з нарощуванням сил біля кордону, яке продовжується”.

порівняння супутникових фото полігону в Ельні. Джерела: Maxar Techologies, Capella Space

По технике: відомо, що Росія встигла перекинути 15 су-25 5 лютого — про це повідомив Кріс Біггерс (Chris Biggers), аналітик HawkEye 360, який також пише для відомого військового видання Janes.

Про перекидання до Білорусі російських штурмових літаків можна дізнатися також із урядового білоруського видання Белта. Там повідомляється, що вчора, 5 лютого, екіпажі літаків Су-25СМ Східного військового округу (СВО) завершили перебазування.

Їх також видно на нових знімках Maxar

перекинуті РФ до Білорусі Су-25, фото: Maxar Technologies

Трохи раніше російські ЗМІ повідомляли, що Росія також перекинула до Білорусі 12 Су-35С із Далекого сходу. Як писали у ЗМІ — для навчань (йдеться про загальні російсько-білоруські навчання, перший етап яких розпочався 3 лютого, другий почнеться 10 і закінчиться 20 лютого)

російські винищувачі Су-35. Фото: Міноборони РФ

Раніше Росія вже встигла перекинути в Білорусь 2 дивізіони ракетних комплексів С-400 (в один дивізіон входить 8 пускових установок).

Updated 28/01/2022

Росія знову нарощує війська на кордоні України. Тепер їх кількість оцінюється у 127,000. Таку цифру наводить CNN з посиланням на дані української розвідки, якими з ними ексклюзивно, за їхніми словами, поділилося Міноборони України. Згідно з цими даними, понад 106 000 людей з цієї цифри — це сухопутні війська РФ, решта 21 000 — ВМФ та ВПС Росії.

Ці цифри сходяться з раніше наведеними даними БіБіСі – вони повідомляли про 109,000 військ, цитуючи Міністерства Оборони України — йдеться, ймовірно, саме про сухопутні війська. Подібну цифру бачимо і у журналіста The Kyiv Independent Іллі Пономаренко – він написав про 112,000 — і зазначив, що якщо порахувати їх разом із флотом РФ, який зараз також знаходиться на навчаннях, то будуть усі 130,000, що на десятки тисяч більше, ніж знаходилося на кордонах України у грудні та також збігається з даними CNN.

Схожі цифри наводить Річард Енгель (Richard Engel), міжнародний кореспондент NBC — він повідомив про «60 батальйонів РФ, близько 112,000 до 120,000 військових», і посилаючись на західну розвідку, сказав, що «скоро прибудуть нові», і «може прибути ще набагато більше.»

Як повідомляють CNN, за даними української розвідки, Росія перекинула війська до свого західного кордону «на постійній основі». Також відомо, що наприкінці грудня та в січні РФ перекидала до кордону «запаси боєприпасів, польові шпиталі та служби безпеки», що за оцінкою розвідки «підтверджує підготовку до наступальних операцій».

За цими даними, Росія підтримує понад 35 000 проросійських бойовиків на сході України, де знаходиться 3000 російських військовослужбовців. Подібні дані щодо кількості російських військових повідомляв раніше головнокомандувач ЗСУ.

Updated 16/01/2022

Більшість світових ЗМІ сходяться на думці, що поруч із кордоном України знаходиться близько 100,000 російських військовослужбовців —The Guardian за 10 січня 2022 року, The New York Times за 7 січня 2022 року, Міноборони України за 3 грудня 2021 року.

При цьому зараз відбувається активне перекидання російського озброєння та частини особового складу — у зв’язку з «навчаннями», які різко було вирішено проводити на українському кордоні.

Так 11 січня стартували навчання у Західному Військовому Окрузі (ЗВО) РФ — Воронезькій, Білгородській, Брянській та Смоленській областях-, за участі 3000 військових. Повідомляється, що вони мають бути завершені навчальним боєм з етапом бойової стрілянини — бронемашини БМП-2 та танки Т-72Б3 вражатимуть мішені на дальностях до 1,2 км.

14 січня у Східному Військовому Окрузі (СВО) Росії розпочалася раптова перевірка бойової готовності.

А в лютому мають розпочатися спільні навчання РФ та Білорусі «Союзна рішучість», для якої з 17 січня до Білорусі з Росії вже прибувають озброєння та військові. За повідомленням Міноборони РФ, перший етап навчань закінчиться до 9 лютого, а далі розпочнеться другий етап, який триватиме з 10 до 20 лютого.

При цьому, за словами після РФ у Мінську Бориса Гризлова, відразу після них почнеться підготовка до наступних навчань — «Щит союзу-2023», які пройдуть на території РФ.

Де саме знаходяться російські війська біля кордону України:

Карта проекту Радіо Свобода Добнасс Реалії

Карта The New York Times

Карта DFRlab (Atlantic Council)

Карта BBC, Джерело: BBC, Rochan Consulting

Ми продовжуємо моніторити переміщення російських війскь на кордоні України. Якщо у вас є будь-яка інфорація по темі, якою ви хочете поділитись – надсилайте нам на пошту [email protected] або відправляйте нам повідомленням на наші сторінки в соцмережах. Якщо у вас є будь-яка інформація на тему, якою ви хочете поділитися — надсилайте нам на пошту [email protected] або надсилайте нам повідомленням на наші сторінки в соцмережах.